Úvod test

Zážitky účastníků

Blandine Berniel, EMEA Corporate Communications Manager, Honeywell

Přihlásila jsem se do Practitioneru, protože jsem se chtěla naučit novou práci. Ale uvědomila jsem si, že jsem se naučila nový způsob myšlení. Tento výcvik změnil způsob jakým komunikuji s ostatními, změnil také mě, protože pokud chcete být koučem, musíte nejprve vědět, kdo jste. Dosažení této úrovně sebeuvědomění není jednoduché, ale můžete se spolehnout na důvěru a podporu ostatních účastníků a supervizorů. Nikdy na těchto 6 měsíců nezapomenu: pro nás všechny určitě bude život před a po výcviku. Myslím, že každý by měl jednou v životě tímto výcvikem projít!

Adéla Zahradníková, Regional Sales Manager CZ & SK, Kimberly-Clark

Academy of Coaching Excellence je kreativní, inspirativní a spolehlivý partner, který nám, díky kurzům koučování, pomáhá rozvíjet potenciál a zvyšovat výkonnost našich lidí. 

Tomáš Kubla, Lead & Training Design Manager, AT&T

Koupil jsem si třídenní výcvik Gestalt technik v koučování a očekával jsem obohacení svých koučovacích dovedností. Získal jsem však něco úplně jiného – nový rozměr toho, co znamená přítomnost kouče a jak může probíhat spoluvytváření koučovacího vztahu tady a teď, kontextu učení a dynamiky procesu. Očekával jsem techniky a objevil jsem novou dimenzi toho, že to může fungovat i úplně jinak.

Martin Howlings, Managing Director, Expats.cz

A positive life changing experience, which gave me deep understanding and insight into the way others communicate and into myself. Highly recommended.

Matthew Elphick, Learning and Development Projects Lead & Global Business Services, SABMiller

Jsem nyní oficiálně akreditovaný jako Associate Certified Coach (ACC) u International Coach Federation! Velké díky Norbertu Riethofovi a jeho týmu z Coaching Systems za jejich podporu při ACE Practitioner!

Jana Jindráková, Head of Sales, Expats.cz

Chtěla bych moc poděkovat za skvělý koučing, kterým jsem mohla díky Akademii projít. Mnoho mi to dalo a otevřelo oči, jsem mnohem vnitřně bohatší než předtím.

Jiří Petřík, Production Manager, LEAR Corporation Czech Republic s.r.o

Výcvik Practitioner mně přinesl mnohem víc než jakékoliv jiné školení, které jsem do teď absolvoval. Tento kurs mě mimo koučovacích nástrojů, z nichž je větší část běžně využitelná v praxi při komunikaci s kolegy, podřízenými i nadřízenými, přinesl hlavně vhled do lidské duše a poznání sebe sama. Dovolím si říct, že mě doopravdy změnil.

Jiří Kula, Vice President Business Integration, ESAB Group, leden 2016

V průběhu září 2015 až března 2016 jsem absolvoval včetně závěrečných zkoušek trénink „Practitioner“ od firmy Coaching Systems. Kurz mi doporučila známá a prohlásila: „že tam nepotkám žádné blbce“, což mě oslovilo. Při úvodním tréninku jsem upřímně a drze prohlásil na otázku: „jaká mám očekávání?“, „že mi jde hlavně o ten certifikát a že pokud se na cestě k tomu papíru něco o sobě dozvím, tak to bude paráda“.

Teď už to mám za sebou a certifikát mám a na cestě jsem se toho dozvěděl opravdu hodně, takže výsledek splněn a rád se podělím o pár dojmů.

První věci, které mě jako člověka, který už prošel desítkami kurzů v Čechách i v zahranicí, příjemně překvapily, byly kvalita vybraného prostředí a kvalita materiálů. Prostředí barevné, prosvětlené, příjemné, oblepené a obstavené spoustou relevantních věcí ke koučinku, cítil jsem se tam dobře. Prostě „Get into best state, Jiri“! Materiály strukturované, logické, čitelné, sestavené stručně a bez přemíry nudného textu, ve kterých si jakýkoliv typ osobnosti dle MBTI své najde. Vůbec MBTI je podstatnou částí celého tréninku, jde se docela do hloubky, protože Coaching Systems prostě věří, že to pomáhá. Já jsem se v MBTI dlouho ztrácel, ale dnes už i hospodě s byznys partnery po několika pivech klidně vystřihnu osobnostní typ člověka a jsem schopen ho pochopit i ocenit, ačkoliv je úplně jiný než ten můj, ISTJ (typicky super profil lídra). Typ ENFP už mě teď prostě nemůže vytočit, ani kdyby se s absencí faktů a minimem logiky na hlavu stavěl a pořád chodil pozdě a nepřipraven na moje porady.

Na „mém“ kurzu se sešla neskutečná paráda zajímavých osobností, což nevím, jestli byla náhoda nebo to tak u této firmy prostě chodí, ale to je jedno, štěstí prostě přeje úspěšným. Jarka, Jirka, Jirka, Kája, Kamila a Radek. Tři lídři, dvě dámy z vedení HR, které se lišily věkem, ale intelektuálně a charakterově byly hodně vysoko a pak jedna zkužená terapeutka, která už léta pomáhá lidem řešit jejich problémy. Neskutečně jsme si sedli, navzdory tomu, že to mezi námi osobnostně slušně jiskřilo, hlavně mezi introverty a extroverty a účastníky zaměřenými na lidi a těmi, co jim jde hlavně o výsledek. Ještě teď se scházíme a vzájemně snad i rosteme, ale hlavně se dobře bavíme. Abych nezapomněl, možná z toho budou i nějaké byznys vazby.

Program je veden hlavně třemi lidmi, Norbertem Riehofem, Anitou Crkalovou a Petrou Zárubovou. Kvalita koučů je extrémně vysoká, na vše mají odpověď a v rukávě další a další moudra, která vás ponoří ještě hlouběji do „cibule“ sebepoznání. Navíc je s nima i legrace, no, občas, samozřejmě, když se právě neberou příliš vážně. Program s nimi plyne hladce, uvolněně, lehce, s úsměvem, strukturovaně, s dobrým dodržováním času a mixem mezi sezením a pohybem, mezi teorií a praxí.

Největší parádou pro mě byla všechna koučování, které jsem si mohl vyzkoušet a bylo jich nepočítaně a zároveň šanci vidět ostatní při koučování včetně lektorů a učit se od nich. Výborný byl následný feedback, které speciálně od lektorů je hodně a hodně hluboký a člověk se toho spousta dozví. Pozorovací schopnosti lektorů jsou opravdu mimořádné.

Plejáda technik koučování, které jsem pobral a využil je teď nepřeberná a mám jich více než americká armáda taktických zbraní. Normálně miluji Gestalt. Hodně mi dalo i koučování pod hladinou.

Ačkoliv jsem si původně myslel, že zkouška u Coaching Systems bude největší dávačka mého života, když už si to člověk draze platí, tak to nakonec bylo docela náročné, kdy na mě zkoušející zkoušeli házet ramena, speciálně z hranic a etických kodexů koučů. Upřímně a nerad přiznávám, že jsou si zkoušky užil, protože jsem byl ve „flow“ a nakonec jsem si i při nich opět zase něco pro mé koučování a seberozovj dozvěděl. Vůbec nechápu, jak jsou Anita s Norbertem schopní mi dávat už asi dvacátý feedback a opět v něm vymyslet něco nového a hlubšího.

Závěrem chci říci, že pro mě osobně byla účast na „Practitioneru“ neskutečným obohacením a posunem, kde a kdy si prostě všechno sedlo a do sebe zapadlo a cítím se mnohem více kompletním člověkem a radostným koučem. Prostě klidná kreativita od Jiřího Kuly. Také jsem si vyřešil některé citlivé věci ve stylu: „nejlépe pomůžeš klientovi, když si ten problém nejdřív vyřešíš sám“.

Jak jsem řekl už na začátku, zažil jsem toho v oblasti školení hodně, ale „Practitioner“ ční a vyčnívá hodně vysoko. Program, kde do sebe krásně zapadli znalosti a zkušenosti lektorů, osobnosti, zkušenosti a mix účastníků, kvalita materiálů a vhodně vybrané prostředí, struktura programu. A asi jsem si ten kurz i vybral ve správný čas, že mi to tak sedlo.

Jiří Kula, krátce po absolvování zkoušek a jejich „zapití v Kolkovně“ s účastníky a lektory kurzu. Howgh!

Jiří Urbanec, Managing director, Sales Department, ASSA ABLOY Entrance Systems

Uvědomil jsem si důležitost vnitřní síly každé osoby, jak je každý jedinečný a jak úžasný potenciál je v nitru každého člověka. Uvědomil jsem si důležitost raportu, sílu naslouchání, sílu neposuzování, sílu podpory, důležitost pozitivního feedbacku pro každého. Zároveň i důležitost výzev a zvědavosti – nechat koučovaného najít to nejlepší pro něj – a co to bude? A vždy to může být něco jiného než bych čekal, protože každý je jiný.

Uvědomil jsem si, jak málo ještě vím o druhých.

Uvědomil jsem si, že osobní procítění navede člověka nejvíce k sobě samému k vlastnímu nalezení možností, uvědomění a cíle. K tomu pomáhá ticho a naladění na klienta – důležitý je raport. Uvědomil jsem si, jak je důležité nezapomínat, že nejde o můj názor, jak věci vyřešit, ale nechat své nápady odplynout a být maximálně naladěn na klienta. Uvědomil jsem si sílu ticha, sílu postrčení k dalším možnostem. Uvědomil jsem si, že i při koučování, kdy mám pocit, že to nikam nevede, se stejná situace může jevit klientovi jako silná a zároveň naopak.

Jiří Daníček, lektor a certifikovaný kouč

„Vážím si přístupu Academy of Coaching Excellence. Každý z lektorů je jiný a užívá si jiné techniky. Díky tomu jsem si vyzkoušel řadu přístupů a mohl si vytvořit svůj vlastní koučovací styl. Fajn je i přístup. Nejdřív trénink, pak sdílení a zpětná vazba a pak teprve teorie. Úkoly, které jsem psal, jsem konečně nepsal zbytečně, ale lektoři se jim poctivě věnovali. Vážím si i podpory, kterou ACE nabízí po skončení výcviku. Nevyplivne vás na trh, ale podpoří vás. Hodně mi to pomáhá hlavně v začátcích.“

Robert Hecl, Sales Director, obchodní ředitel, KS Klima-Service a.s.

Vždy jsem měl ke koučování blízko, šlo více méně o instiktivní jednání. Vždy jsem se snažil o to, aby kolegové sami pocítili, že daná aktivita je potřebná a má výsledek. O ACE jsem slyšel a zvolil jsem si rozšíření svých schoností prostřednictvím tohoto odborného kurzu. S jistým uspokojením zjišťuji, že spoustu věcí jsem dělal správně, jsem však ještě raději, že jsem při studiu objevil medoty a techniky, které mne posunou dále. Jak konkrétně ? Před studiem a absolvováním ACE jsem cítil, že koučování, jaké jsem znal předtím, jakoby něco chybělo, ano chyběla mi technika pro ukončení každého koučovacího rozhovoru a uzavření závazku. Nyní mohu koučováním opravdu pomoci dosáhnout nejen již zjištěných změn u sebe samého, ale také u druhých. Koučování je z mého pohledu dobrodružství, které při správné režii má vždy dobrý konec. Rád dodávám, že absolvování ACE bylo to nejlepší rozhodnutí, které jsem v současnosti mohl učinit. Doporučuji každému, aby šel naproti svým pocitům a aby objevil to, co ho posílí a umožní mu porozumět především sobě. S vlastním porozuměním se potom se sebou samým žije lépe a s plným vědomím sebe sama lze opravdu efektivně pomáhat druhým. Děkuji Coaching Systems.

Radek Levíček

Jak jsem potkal lidi a kouče.

Není investice ve znalostní ekonomice lepší než investice do vzdělání. S tím se mnou budete asi souhlasit. No jo, ale kde na to vzít čas při hektickém způsobu plnění kvartálních, pololetních a ročních plánů? A jak si vybrat nejvhodnějšího dodavatele a neurazit přitom řadu stálých dodavatelů, kteří přece umí i toto? Vyřešil jsem to po svém. Možná trochu radikálněji, než čekalo moje okolí, a vydal se dále jen svou cestou. Ta má jednu obrovskou výhodu, že všechny úspěchy a chyby jsou jenom vaše.

Hledal jsem kurz koučování s certifikací. Po důkladné analýze možností mne oslovila nabídka ACE, kterou jsem vyhodnotil v porovnání s dalšími jako nejvhodnější mix kvality a požadavků na zdroje, včetně času. Posledním pověstným zrnkem na misce vah byla ukázka koučovací lekce, kterou ACE má ve své nabídce. Můžete tak nahlédnout kuchařům do svatyně a nasát atmosféru. Ochutnávka mne přesvědčila o správnosti volby. Nastoupil jsem tedy do kurzu Coaching Practitioner.

Koučování má celou řadu pěkných definicí. Je mezi nimi i ta o uvolnění vlastního potenciálu odstraněním interferencí neboli vlastních bariér. Zažili jste to někdy na vlastní kůži i jako skupinový prožitek? Já dnes mohu říct, že ano a se mnou myslím celý posluchačský tým, který náš společný kurz ACE absolvoval.

Vhodná skladba profesionálních lektorů-koučů, mocnost jimi připravené teorie a výkladového umění, správné načasování a používání technik a stimulace absolventů ke kreativní práci plné nápadů a nečekaných AHA momentů. Tohle vše byla směsice obrovské pozitivní energie, která vedla a vede doposud k velkému množství prozření a prožitků koučů a koučovaných. Bylo strašně krásné sledovat nejen vlastní vývoj, ale ještě krásnější posuny kolegů a vedení lektorů, u kterých hned po nenucené profesionalitě oceňuji jejich lehkost.

Co víc si může člověk od vzdělávací aktivity přát, než ověřit si aplikovanou teorii v praxi s tím, že funguje naprosto spolehlivě? Možná ještě potkat se a seznámit se zajímavými osobnostmi. Pokud jsou to i vaše priority, navštivte kurzy ACE. Potkáte tam Lidi a stanete se koučem.

Brno 18.3.2016

 

 

 Janssen-Cilag
 Kimberly-Clark

Coaching Systems s.r.o., Sídlo: Salvátorská 931/8, Staré Město, 110 00 Praha 1

IČO: 27079821, Spisová značka: C 94733 vedená u Městského soudu v Praze
office@coachingsystems.cz, +420 731 186 169